Japon Modası ve Japon Kadınları

0

Japon Modası ile özdeşleşmiş olan Kimono artık sadece özel etkinliklerde giyiliyor.

Japon Modası denildiğinde, Japon kadınlarının, moda konusuna oldukça ilgili oldukları herkes tarafından bilinmektedir. Gelişen ve değişen trendlerle beraber Japon kadınları zamanın getirdiğini yakalamaktan hiç geri kalmamaktadırlar.

Japon kadınlarını moda konusunda orijinal kılan en önemli özellikleri desenler ve renkleri doğru kumaşla çok güzel uyum içinde kullanabilmeleridir. Bu özelliklerinin geleneksel kültür giyim kuşamlarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Açıkçası bu da beraberinde kuşak çatışmasını getirmektedir. Gençler giyim kuşamlarında eskilerden beri süre gelen ve kabul görmüş örneğin kadınlar etek giymelidir ama muhakkak uzun olmalıdır ya da erkekler sadece bir kesim tarzı pantolon giyer gibi kuralların çok dışında tamamen kendi tarzlarını sokaklara taşımakta ve bunları tüm ülkede dönemsel akımlar olarak taşımaktadırlar.

Japon kadınlarıyla özdeşleşmiş olan ‘kimono’ artık sadece özel etkinlikler için giyilen bir gelenek halini almıştır. Bir çok kadının günlük kıyafet dolabında bulunmayan bu giysi özellikle genç nesil tarafından tarz bulunamamakta bu nedenle tercih edilmemektedir. Yani sanılanın aksine japon kadınları kimono ile özdeşlemiş değillerdir artık.

Japon kadınlarının tasarımcıların kıyafetlerini günlük kullanımda sokaklara taşımakta üstün bir yetenekleri vardır. Kendilerini tasarım çerçevesinin dışına çıkarıp bu kıyafetleri değerlendirmekte oldukça yeteneklidirler. Örneğin kaliteli tasarım bir elbisenin altına günlük spor ayakkabılarını giyerek sokağa çıkabilirler ve bunu öyle doğru bir şekilde yaparlar ki ne üstlerindeki mahvolur ne de gülünç görünürler. Ayrıca kıyafetlerin kalıplarına çok bağlı kalmazlar. Gündüz uzun olan bir etekleri akşam saatlerinde başka bir davete giderken kısalmış ya da uzun kollu bir bluz öğlen saatlerinde kolsuz kalmış olabilir. Eğer böyle bir şey görürseniz sakın şaşırmayın.

Geleneklerine olan bağlılıklarının yanında dünyanın en dışa dönük hızlı gelişen ülkelerinden birinin kadınları olarak Japon kadınları geçmiş ve gelecek arasında kültürlerinin de katkısı ile kurdukları bağ üzerinde geliştirdikleri moda zevkleri sayesinde herkesi şaşkına çevirmeye devam edecekler gibi görünüyor.

Paylaş

Yazar Hakkında

Uluyama Türk-Japon Kültür Derneği'nin hazırladığı, 3 ayda bir ücretsiz olarak yayınlanan Türk-Japon Dostluk Dergisi.