Kimono – Japon Bayanlar Onunla Bir Başka Güzel

0

Kimono Fiyatları Pahalı Olduğu İçin Kiralanıyor

Japonya’nın geleneksel giysisi yüzyıllardır özellikle kadınların gözdesi. Kimono‘lar bugün sadece evlilik, cenaze gibi özel durumlarda ve festivallerde giyiliyor. Pahalı fiyatları yüzünden ya kiralanıyor, ya da ikinci elden satın alınıyor. Kadının evli veya bekar olduğunu gösteren, resmiyetin derecesine göre doğru olarak giyilmesi gereken bir kimono kültürü var ve bu kültür pek çok türün doğmasına neden olmuş. Tomesode en resmi kimonodur, resmi davetlerde giyilir.

Furisode yalnızca evlenmemiş bayanların üstünü süsler, küçük motiflerle bezenmiş komon, tamamıyla düz ve sade iromuji evli ve bekar hanımların gündelik hayatta giydiği kimonolardır. İromuji çay seremonilerine özgü bir kıyafettir. Mofuku matem elbisesidir,tamamen siyah renkli olan bir kimonodur. Odori dansı yapan bayanların üstündeki katamigawari, geyşaların kullandığı susohiki ve hikizuri, gelinler ve sahnede gösteri yapanların giydiği uchikake diğer kimono çeşitleridir.

Günümüzde en çok kullanılan, diğerlerine göre hem fiyatı uygun hem bakımı kolay olan yazlık olan yukata, parlak renkleri ve basit tasarımıyla festivallerde 7’den 70′ kadın erkek herkesin üzerinde Japonlara şık bir görüntü kazandırıyor.

Paylaş

Yazar Hakkında

Uluyama Türk-Japon Kültür Derneği'nin hazırladığı, 3 ayda bir ücretsiz olarak yayınlanan Türk-Japon Dostluk Dergisi.