Ramen – Japon Mutfağının Yıldızı

0

Ramen Müzesi bile olan Japon Mutfağının Vazgeçilmezi

Ramen, Japon mutfağının yıldızlı lezzetlerinden. Kısaca erişte ve çorbanın birleşimi olarak tanımlayabiliriz. Çin mutfağı kökenli erişte, çorba ile birleşerek Japonların kendine has geleneksel lezzeti Rameni yaratmış. Japonya’nın her bir yanına yayılmış geniş bir kültürü var. Gittiğiniz yöreye hatta pişiren aşçıya göre bile değişiklik gösterebilen, sınırsız sayıda ramenler mevcut. Limitsiz zenginlikteki çeşidi rameni sürprizlere açık bir tat haline getiriyor.

Eriştesinin yapılışı, içine konanlar, çorbasının hazırlanışı hepsi ramenin tadına etki eden faktörler. Sunulduğu kase bile bu yemeği o yöreye özgün kılıyor. Eriştesi un, tuz, su ve lezzetinin sırrı olan kansui maden suyu ile hazırlanıyor. Çorbası et suyu, tavuk suyu ya da dashi denen balık suyu tozu ile yapılıyor. Dilimlenmiş et, sebze parçaları hatta yumurta eklenen erişteli çorba, Japonların günün her anında tükettiği bir yemek.

Yokohama’daki ramen müzesinde bulunan dükkanlar mini ramenler hazırlayarak bu yemeğin envai türünün damağınızda bırakacağı hoşluğu test etmenizi sağlıyor.

Paylaş

Yazar Hakkında

Uluyama Türk-Japon Kültür Derneği'nin hazırladığı, 3 ayda bir ücretsiz olarak yayınlanan Türk-Japon Dostluk Dergisi.