Sensei Kavramı ve Sensei Olabilmek

0

Sensei yolu gösterir, çalışmaksa öğrenciye aittir

Japonya‘da sensei olabilmek gerçekten gurur verici bir olay. Mesleğine yıllarını vererek önemli noktalara gelmiş profesörler, öğretmenler, doktorlara bu onursal ünvanla hitap ediliyor. Büyük bir saygı gören sensei, kelime anlamı olarak daha önce doğan manasına gelmekte. Japonya‘da yaşça büyük kişilerin bilgi ve deneyimlerine saygı duymak bir erdem olarak görülüyor. Dojo’daysa savaş sanatları eğitimindeki kıdem sensei olmayı belirler. Budo disiplini içinde yetişenler senseinin kelimesinin altında yatan derin anlamı çok iyi idrak etmektedir. Ayrıca savaş sanatı üstatlarına soke ve shihan gibi ünvanlarda verilir. Bu sıfatlar onların mesleğinin zirvesinde olduğunu gösterir.

Bir çiftçinin hayatını örnek alalım. Çiftçi bahar aylarında tohumu eker, tüm yaz sıcağa aldırış etmeden ekinlerle uğraşır ve en sonunda bu çabanın semeresi olan sonbahardaki hasatla ürünü elde etmiş olur. Bu doğal süreç aynı savaş sanatlarında sensei mertebesine giden yol gibidir. Kimse altı ayda siyah kuşak sahibi olamaz veya üç-beş derste teknikleri seri ve doğru bir şekilde yapamaz. Hayatta herşeyin bir olgunlaşma sürecine ihtiyacı vardır. Kimsenin sihirli teknikleri olmadığı için budo da kendini geliştirmenin tek yolu sadece ve sadece çok çalışmaktan geçer. İyi bir sensei olmakta yılların birikimini ve tecrübesini gerektirir.

Yol gösterici iyi bir sensei olmanın sırrı, sahip olduğu bilgileri ve yeteneklerini sizle paylaşması, sizin seviyenize inebilmesi ve bunları size aktarabilmesindedir.Yoksa senseinin godan veya shodan olması, genç ya da yaşlı oluşu bir anlam ifade etmez. Senseinin tek bir amacı vardır, o da doğru bilgiyi elde etmekte öğrencisine kılavuzluk etmek ve her zaman onu doğru yola yönlendiren kişi olmaktır.

Bilgi hazinesini paylaşmaktan çekinmeyen ve bunun için hiç bir çıkar gözetmeyen bir sensei disiplinin gerekliliğini bilir, ama bunu ezici bir otorite olarak kullanmaz. Zamanı gelince öğrencilere bir arkadaş gibi davranır. Bu yüzden sevilen ve saygı gören biridir. Öğrencisinin dilinden konuşmayı bilir ve iletişime önem verir. Egolarını çoktan yenmiş bir senseişu dana sahibim, şu hocadan eğitim aldım’‘ gibi söylemlerde bulunmaz. Bu türden davranışların kimseyi daha iyi bir sensei yapmadığını bilir.

Fiziksel ve manevi gelişim için senseinin rolü oldukça önemlidir,ama bir yere kadar. Sensei yolu gösterir, çalışmaksa öğrenciye aittir, tekniği yapacak ve daha düzgün bir insan olmaya çaba gösterecek olan kişi öğrencidir. Senseinin, deshinin ile uyumu dojoda her anlamda pozitif bir enerji sağlayacaktır. Onun rehberliğinde çalışmanın değerini kavramış öğrencilerinin senseinin mükemmelleşmesinde payı büyüktür. Senseinin başarısı seçtiği öğrencilerin kalitesiyle doğru orantılıdır. Ünlü samuray MusashiBana kendimden başka herkes öğretmendir”diyerek herkesin bir başkasından bir şeyler öğrenebileceğinin altını çizmiş.

Aslında budo ile ilgilenenlerin çoğu bir çok senseiden eğitim almıştır. Bu doğal bir arayış. Siyah kemerinin ve dan seviyesinin arkasına sığınıp, kendini gizemli ve olduğundan daha iyi bir sensei’imiş gibi göstermeye çalışan, öğrencisine bir şey veremeyen bir senseinin dojosunda daha fazla vakit kaybetmenin anlamı yoktur. Bu tarz hocalar sizi işin başında budodan soğutabilir, sakatlanmanıza dahi sebep olabilir. Her işte olduğu gibi dojolarda da iyi ve daha az iyi senseiler mevcut. Yaptığınız budo dalında sizi coşturan, şevk ve heyecan veren, gayrete getiren birini bulmalısınız. Bu enerjiyi hissettiğiniz dojonun senseisiyle çalışmalısınız. Ustalaşmaya giden ve kendinize bir yol seçmeye çalıştığınız süreçte herkesin değer verdiği, ekolü olan bir senseisi olacaktır.Bunun seçimi tamamen size bağlı.

Paylaş

Yazar Hakkında

Uluyama Türk-Japon Kültür Derneği'nin hazırladığı, 3 ayda bir ücretsiz olarak yayınlanan Türk-Japon Dostluk Dergisi.