Silence – Hollywood’dan Edo Dönemine Gönderme

0

Silence Edo Dönemine Bir Gönderme

Silence hem iyi bir film izlemek isteyenleri hem de Japon tarihi ve kültürüne ilgi duyan sinemaseverleri salonlara çekecek türden bir yapım. Film Martin Scorsese‘nin 25 yıldır gerçekleştirmeyi düşündüğü bir projeydi. 2015 yılının Ocak ayında başlayan filmin çekimleri geçtiğimiz günlerde tamamlandı.

Sinema dünyasında büyük merak uyandıran Scorsese‘nin dönem filmi 2017 Oscar adayı rakiplerine şimdiden gözdağı vermiş durumda. Zira usta yönetmen aday gösterilen altı filminden beşiyle Oscar ödülü almıştı. Shusaku Endo‘nun romanından uyarlanan filmde Liam Neeson ve Andrew Garfield başrolleri paylaşıyor. Filmde başrol için ilk olarak Daniel Day-Lewis, Benicio Del Toro gibi isimler düşünülmüş. Kaderin cilvesi rolü Liam Neeson kapmış. İşin ilginç yanı 2013‘de Daniel Day-Lewis‘in En İyi Oyuncu Oscar‘ını kazandığı Lincoln filmindede başrol için Liam Neeson düşünülmüş. Belki de bu sefer Oscar’ı Neeson kazanır, kim bilir?

Gelelim filmin hikayesine, SilenceSon Samuray” filmindeki gibi batılıların bakışıyla Japonya’yı anlatacak bizlere. Hikayenin kahramanları gerçekten yaşamış kişiler. Shogun başına bela olan Hıristiyanları bastırmak için çok uğraşmış ve bu inancı taşıyanların önünü kesmek için kanlı ve sert tedbirler almıştı. Filmde yıllarca misyonerlik yapan iki rahibin 17. yüzyılda Japonya’da böylesi zor koşullarda yaşadıkları anlatılıyor.

Paylaş

Yazar Hakkında

Uluyama Türk-Japon Kültür Derneği'nin hazırladığı, 3 ayda bir ücretsiz olarak yayınlanan Türk-Japon Dostluk Dergisi.